Bebeğiniz Kolik mi?

Bebeğiniz sürekli ağlıyor, bu ağlamalar günün belli saatlerinde oluyor ve siz ne yapacağınızı bilemiyor musunuz? Endişelenmeyin. Sağlıklı bebeklerde görülen bu tarz sebepsiz ağlamalara “kolik” deniyor. Tabi siz yine de bebeğinizi bir doktora götürüp başka bir sorun olup olmadığı konusunda muayenesini yaptırmayı ihmal etmeyin. Eğer doktorunuz kolik konusunda hemfikir ise işte size birkaç naçizane tavsiye. ☺

Öncelikle bu bir hastalık değil. Tıbben karşılığı gaz sancısı ve bebeğe hiçbir zararı yok. Ama psikolojik açıdan size zararı dokunduğu açık. Bebeğinizin katılacağı korkusu ile kendinizi yıpratmayı bir yana bırakın ve rahat olun. Emin olun ki bu sonsuza kadar sürmeyecek; içiniz rahat olsun. ☺ Genellikle bebeklerin 2-3 haftalık dönemlerinde başlayan kolik, çoğunlukla 3’üncü ayda son buluyor.
Kolik ağrılarının neden olduğu konusunda kesin bir bilgi ne yazı ki yok. Ama annenin sütünden geçen bazı besinlerin bebeğin sancısını tetiklediği doktorlardan tarafından kanıtlanmış. Sizin yediğiniz gaz yapıcı besinler bebeğinizin de gazını artıracaktır. Bu yüzden yediklerinize dikkat etmenizde fayda var.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

• Brokoli, brüksel lahanası, baharatlı yiyecekler, süt ve sütlü ürünler, mercimek gibi gaz yapıcı besinlerden bir süre uzak durun.
• Bebeğinizi mümkün olduğunca sadece anne sütü ile besleyin.

• Emzirirken bebeğinizin hava yutmamasına özen gösterin. Dik pozisyonda emzirin. Eğer biberonla besliyorsanız biberonu dik olarak tutun, yanlardan hava almamasına dikkat edin.

• Ayaklarını sıcak tutun, karnına ılık havlu (çok sıcak olmamasına dikkat edin) koyabilir, ara sıra ufak hareketlerle karnına masaj yapabilirsiniz. Bu onu rahatlatacaktır.
• Yanlamasına ya da yüz üstü yatırın.
• Her emzirme sonrası gazını muhakkak çıkarın.
• Bebeğinize gazını alması için rezene çayı verebilirsiniz.
• Stresten uzak durun ve rahat olun. Bebeğiniz sanıldığının aksine her şeyin farkında; algıları o kadar açık ki sizin gerginliğinizi hissediyor ve bu onu daha huzursuz yapıyor. Bu yüzden olabildiğince sakin olun.
• Müzik ruhun gıdasıdır sözünü boşuna söylememişler. Bebeğinize klasik müzik dinletin. Hatta kendiniz de dinleyin. ☺ Ayrıca müzik marketlerde satılan özel kolik CD’lerini de denemenizi tavsiye ederim. Bebeğin anne karnındayken duyduğu sesleri ve titreşimleri melodilerle harmanlayıp albüm haline getirmişler. Birkaç arkadaşımdan aldığım duyuma göre bebeği sakinleştirmede oldukça başarılı sonuçlar veriyor.

Bebeğinizle ağrısız, stressiz, sağlıklı günler diliyorum.

Kolik CD’si Özellikleri
0-3 yaş arası bebekleri rahatlatan müzikler…
Kolik bebekler için hazırlanan kolik albümü, özel frekanslardan oluşan melodileriyle sürekli ağlayan yenidoğan bebeklerin sakinleşmesini ve uykuya geçmesini sağlıyor. İçeriğinde anne rahim sound, özel frekanslar, bebekleri sakinleştirdiği bilinen beyaz gürültü ve melodilerin bileşiminden oluşan repertuvar yer alıyor. Bu albümün bebekler üzerindeki etkisi Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü tarafından tez konusu olarak incelenmiştir. Kolik albümünün kolikli bebeklerin sakinleştirilmesinde etkin ve kullanılabilir bir araç olduğu saptanmıştır.

Share
This entry was posted in Blog.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*