Gebelik Çatlakları

Gebelikte hormonal değişikliklerden kaynaklanan nedenlerden dolayı cilt sorunları sık sık yaşandığı doğru. Ciltte lekelenme, kuruluk, gerilme, karın ve bel bölgesinde, bacaklarda çatlama, kızarıklık, varis, selülit… Bunların hemen hepsi kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber genetik faktörlerin etkisi önemli ölçüde kendini belli ediyor.

Hamileliğimin ilk aylarında çevremdekilerin yaşadıkları deneyimlerden aldığım tavsiyeler ve hatta psikolojik baskılarla –gözümü o kadar korkuttular ki-  tüm önerileri dikkatle dinleyip denilen ne varsa yapmaya özen gösterdim. Özellikle ciltteki çatlaklarla ilgili vücudu nemli tutmanın, bunun da en başta bol bol su içmekle mümkün olduğunu söyleyebilirim. Normalde çok su içen birisi değilim ama şunu anladım ki pet şişe yanınızda olduğu müddetçe yudum yudum alarak vücudunuzu su içmeye alıştırabiliyorsunuz. Pet şişe ile içmenin bir faydası da ne kadar içtiğinizi ölçebiliyorsunuz. Yalnız size tavsiyem; pet şişenizi sürekli değiştirin. Çünkü içinde bakteri ürüyor ya da en sağlıklısı cam bir şişe temin edin. Eğer bardakta içmeye alışkın olanlardansanız, suyu biraz daha içimi kolay hale getirmek için içine limon, elma ya da lime katarak aromatik bir hale de getirebilirsiniz. 😉

   

NOT: Benim gibi sık tuvalete çıkmaktan şikayet edenlerdenseniz haklısınız ilk başlarda çok sık tuvalete çıkıyorsunuz ama bir süre sonra vücudunuz buna alışıyor ve daha az tuvalete çıkmaya başlıyorsunuz. Tabi bu hamileiğin ilk ayları için geçerli. Sonraki aylarda böbreklerinizden geçen kan miktarı artış göstereceğinden böbrekleriniz daha fazla kan süzecek ve daha fazla idrar üretecektir. Dolayısıyla mesanenize olan baskı da artacaktır.

Cildin gerilmesinin önüne geçmek için eczanelerde satılan çatlak kremlerini kullanabilir ya da daha az masraf yapmak istiyorsanız Johnson’s baby yağı, badem, susam ya da kako yağı da kullanabilirsiniz. Ben hamileliğimin ilk aylarından beri Johnson bebe yağı ve badem yağı kullanıyorum. 7. aydayım ve şimdilik hiç çatlağım olmadı. Eczanaden bir çatlak kremi aldım ama yoğun nemlendirmediği için çok fazla kullanmadım; sadece hemen dışarı çıkmam gerektiğinde giysilerime yağ bulaşmasın diye kullanıyorum. Ama zamanım varsa ve evdeysem badem yağını tercih ediyorum.

Eğer cildinizde bir gerilme, kaşıntı ve yanma hissediyorsanız bilin ki cildiniz çatlayacağının sinyallerini veriyor. Bekletmeden gerilen bölgelerinizi nemlendirmenizde fayda var. Kaşınan bölgelerinizi tırnaklarınızla kaşımamaya özen gösterin. Bunun yerine parmaklarınızla hafif hafif ovuşturabilirsiniz. Badem ve kakao yağını eğer aktardan alıyorsanız bildiğiniz bir aktardan güvenilir bir markayı seçmeye dikkat edin. Piyasada badem yağı adı altında içine su ve farklı katkı maddeleri katılmış çok fazla yağlar satılıyor. Eğer zamanınız varsa, marketten alacağınız tahinin üzerinde biriken susam yağını da kullanabilirsiniz. Hem doğal ve zararsız. Ayrıca, cildinizin çok kuruyup çatlamaması için duş sırasında cildinizi kurutacak sabunlardan da kaçınmanızı öneririm. Zeytinyağ özlü bir sabun cildinizin nemini koruması açısından daha faydalı olacaktır.

Share
This entry was posted in Blog.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*