Neler Ürtikere Neden Olur?

Öğrendiğime göre ürtikere pek çok şey neden olabiliyormuş aslında. Bunların başında alerjik reaksiyonlar geliyor. Renklendiriciler, belli başlı ilaçlar ve kimyasal maddeler, besin alerjileri, enfeksiyonlar, hatta böcek sokmaları bile tetikleyebiliyor. Tedavi öncesi ürtikere neden olan şeyin tespit edilmesi, sonrasında tekrarlamaması açısından oldukça önemli. Akut ürtiker genellikle 1, 2 gün içinde geçmekle beraber bazen birkaç haftayı da bulabiliyor. Kronik ürtiker ise 6 haftadan daha uzun süren durumlarda ortaya çıkıyor.

Tedavi süresince moralinizi yüksek tutmanız oldukça önemli. Çünkü siz her stres yaptığınızda -ki bunu yaşayan biri olarak test ettim- ürtikeriniz daha çok artıyor, kaşıntılarınız daha da şiddetleniyor. Bol bol soğuk kompres yapabilirsiniz, bu cildinizin rahatlamasını sağlayacaktır. Bir de baharatlı gıdalardan ve deniz ürünlerinden bir süre uzak durmanızda fayda var. Duş alırken suyun tazyikli olarak kabaran cildinize temasından kaçının, ılık suyla banyo yapmaya özen gösterin. Ve mümkün olduğunca cildinizi kapatan, nefes almasını engelleyen, tahriş edecek kıyafetlerden kaçının. Bunun yerine cildinizin açıkta kalmasını sağlayan, ince ve pamuklu kıyafetler seçmeye özen gösterin. Ben tedavi süresince, kış olmasına rağmen bacaklarımı kapatacak kıyafetler giyemiyordum. Çünkü sürtünme ile daha çok artıyor kaşıntılarınız.

Şunu söylemeliyim ki ürtiker, kesinlikle sabır isteyen bir hastalık; moralinizi yüksek tutun ve sabırlı olun. Bu sonsuza dek sizinle yaşamayacak ve emin olun bebeğinizin sağlığını tehdit eden hiçbir yan etkisi yok. Sadece psikolojik olarak sizi moralman etkiliyor; bu da bebeğinize stres olarak geri dönüyor tabi. Bu yüzden bakış açınızı değiştirin ve her şeyden önce iyi olacağım deyin.

Share
This entry was posted in Blog.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*