Yenidoğan Bebeklerde Uyku Düzeni

Şüphesiz annelerin en zorlandıkları konuların başında uykusuzluk gelir. Kendi adıma bunun ilk başlarda en temel zorluklardan biri olduğunu söyleyebilirim. Bebeğim- Ali Doruk- 8 aylık oldu ve artık uyku düzeni oturdu diyebilirim. Artık geceleri en azından bir kere uyanıyor ve mamaya kalkıyor. Aslında 8 aylık bebeklerde doktorların çoğu daha sağlıklı bir uyku için katı mamayla daha tok yatırarak artık yavaş yavaş gece sütünden kesmek gerektiğini vurguluyor ama Ali Doruk henüz daha tam olarak bu sistemi benimseyemedi. Ben de açıkçası uykumdan biraz ferakat edip onu çok fazla bu konuda zorlamak istemiyorum. Nasıl olsa zamanla bir düzene oturacaktır diye düşünüyorum, en azından öyle umuyorum. 🙂

yenidogan 01

Şimdi gelelim yenidoğan bebeklerin uyku düzenine:

Yenidoğan bebekler genellikle günde 16-20 saat uyurlar. Bu tabi bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. Bazı bebekler daha az uyku düzenine sahip olabilirler Tracy Hogg’un araştırmasına göre bebeklerin günlük uyku süresi şöyledir;

0-1 ay: 19-21 saat

2-3 ay: 16-18 saat

4-6 ay: 15-16 saat

6-9 ay: 13.5-16 saat

10-12 ay: 13-15 saat

13-24 ay: 13-14 saat

Her bebeğin yetişkin bir bireyde olduğu gibi derin uyku, hafif uyku ve REM (Rapid Eye Movement) uykusu gibi uyku döngüleri vardır. Hızlı Göz Hareketleri kelimelerinin baş harflerinden oluşan REM uykusu, rüyaların görüldüğü ve beyin gelişiminin oldukça önemli olduğu bir süreçtir.  Bebekler ilk doğduklarında REM uykusu uyurlar; bu yüzden sık sık uyanırlar. Bebeklerin derin uykuya geçmesi genellikle 20 dakika sürer.

Bebeğimi Nasıl Uyutmalıyım?

Her annenin bebeğini uyutma metodu farklılıklar gösterir. Her ne kadar çevrenizden şöyle yap, böyle uyut gibi öneriler gelse de siz kendinizi ve bebeğinizi rahat ettirecek bir sistem geliştirmişsinizdir elbet. Ben yine de kendine bir metod bulamamış taze anneler için birkaç önemli ipucu vermeye çalışacağım.

Uyku Saatlerine Dikkat Edin: Öncelikle iyi bir uyku için bebeğinizin düzenli saatlerde yatması gerektiğini unutmayın. Ayrıca ‘benim bebeğim her yerde uyumaya alışsın’ fikri her zaman kabul görmeyebilir. Eğer uyku sorunları yaşayan bir bebeğiniz varsa ilk adım bu problemi ortadan kaldırmak olmalıdır ki bu da uyku rutinini sağlamakla olur. Bebeğinizi her akşam aynı saatte yatırmaya özen gösterin. Gün içinde uyuduğu saatleri not edin. Sonrasında uykusunu bir düzene oturtmak için buna ihtiyacınız olacak.

Uyku Uykunun Mayasıdır: Uyku uykunun mayasıdır sözü doğrudur ve tarafımdan tescillenmişitir. 🙂 Gün içinde uyumamış bir bebeğin gece uykuya dalması daha zor olur. “Bütün gün uyumadı, gece iyi uyur” düşüncesi tamamen yanlıştır.

Küçük Dokunuşlar: Akşam uykusuna geçmeden önce onu yoracak ve uykusunu açacak aktivitelerden uzak durun. Karnının iyice tok olduğundan emin olun. Ilık bir banyo, onu sakinleştirecek bir müzik, hafif bir masaj veya ufak dokunuşlar (iki kaşının arasını küçük parmak hareketleriyle okşayabilirsiniz.) bebeğinizi rahatlatacak ve daha çabuk uykuya dalmasını sağlayacaktır.

Uyku Arkadaşı Edindirin 4. aydan itibaren bir uyku arkadaşı da edindirebilirsiniz. Bu, yumuşak, eliyle rahatça kavrayabileceği küçük bir oyuncak olabilir. Alışması için yatağından çıkarmayın, her gece uykudan önce yanına koyun, eline verin, hafifçe yüzüne sürün. Zaman içinde uyku arkadaşına alışacaktır. Ali Doruk daha çok üzerine örttüğüm örtü yardımıyla uyuyor. Örtüyü yüzüne çekiyor ve öyle uyuyor.  Bu da sizin için bir kaynak olabilir.

yenidoğan  Untitled-1

Kendi Yatağında Yatırın: Uzmanlar bebeğin ilk aylardan itibaren kendi odasında, kendi yatağında yatması gerektiğini vurguluyor. Bunun psikolojik gelişim açısından da oldukça önemli olduğunun altını çiziyor ama ben bunu henüz uygulayamadım o ayrı. 🙂 Açıkçası geceleri her ağladığında yataktan kalkıp odasına gitmek pek işime gelmedi. Bunun yerine yanımda, park yatakta yatırdım. Bir de sürekli üstünü açtığı için içim rahat etmedi. Ama yakın zamanda odasını ayırmayı planlıyorum. Bakalım nasıl olacak, göreceğiz, sanırım zor günler bizi bekliyor. 🙂

Sakin Olun: Bebeğiniz en küçük şeyi hisseder. Siz onu uyutmaya çalışırken yaydığınız enerji ona da geçecektir. Uyumayacak düşüncesiyle strese girmeniz normal ama sakin olmanız bebeğinizin daha huzurlu olmasını sağlayacak ve daha kısa sürede uykuya geçmesine olanak verecektir. Asla bebeğinizle inatlaşmayın. Ona ninni söyleyebilir ya da masal anlatabilirsiniz. Bu hem bebeğinizi hem de sizi sakinleştirecektir.

Ufak Detaylar: Odanın çok sıcak ya da soğuk olmadığından emin olun. Işıkları kapatın. İlgisini çekecek şeyleri ortadan kaldırın. (Örneğin su buharı makinesinin ışığı. Bu örneği vermemin nedeni bilhassa bunu yaşamış olmamdır. 🙂 İlk su buharı makinesini aldığımızda gözünü ondan ayırmıyordu. Dolayısıyla uykusu kaçıyordu. Ben de çözümü o uyuduktan sonra çalıştırmakta buldum.  🙂

Ferber ya da Tracy Hogg yöntemini uygulayabilirsiniz: Ferber yöntemi Tracy Hogg’a göre biraz daha katı aslında. İlk önce bebeğinizi rahatlatacak yöntemlerle uykuya hazırlayın. Biraz önce bahsettiğim gibi banyo yaptırmak ya da masal anlatmak gibi…  Uyku vakti geldiğinde bebeğinizi yatağına yatırın ve odadan çıkın. İlk önce 5 dakikada bir, daha sonra 10 dakikada bir gittikçe aradaki süreyi uzatarak odaya girin, ışığı açmadan bebeğinizin yanına gidin ve onu hiçbir şekilde kucağınıza almadan pişpişleyerek sakinleştirdikten sonra tekrar odadan çıkın. Her gece bir öncekinden daha geç odaya girmeye başlayın. Tabi ağlamalarına dayanabilmek biraz zor. Ferber yöntemine göre bebeğiniz 3-4 gün içinde kendi kendine uyumaya alışacaktır. Bu yöntemi uygulamak için bebeğin 4-6 aylık süreci doldurmuş olması gerekiyor.

yenidogan001

Ferber yöntemine karşı çıkanlar var tabi. Özellikle Co-Sleep “Yakın Uyuma” metodunu savunanlar bu sistemi doğru bulmuyor. Bebeği ağlatmanın çocuğun anne babasına ve çevresine olan güvenini sarstığını iddia ediyorlar. Yakın Uyuma metodunu tercih eden annelerin her birinin farklı sebepleri bulunuyor. Bunlardan biri, annenin bebek her ağladığında yataktan kalkmaya üşeniyor olması ki bu beni tarif ediyor. 🙂 Bir grup anne de bebeğinin yüz üstü dönüp boğulma tehlikesine karşı önlem olarak yanında istiyor. Kısacası her annenin kendine göre farklı sebepleri var. Ama hepsinin ortak buluştuğu bir şey de var ki bebeğine yakın olma duygusu her şeyin önüne geçiyor. 🙂

Tracy Hogg yöntemine bakacak olursak özetle Yatır-Kaldır Yöntemi olarak nitelendirebiliriz. Tracy Hogg aslında İngiliz kökenli bir bebek hemşiresi. Ferber’e kıyasla bebeğin güven duygusu oldukça önemli. Bu yüzden bebeği ağlatmamak birinci öncelik. Kucağa alıp sallama, emzik verme gibi alışkanlık yaratacak şeylerden bebeği uzaklaştırmak gerektiğini vurguluyor. Bunlar bebeğin uyku kalitesini etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Yatır-kaldır yönteminin içeriğine gelecek olursak; Öncelikle bebeğin günlük rutin alışkanlıkları içinde uykuya hazırlıyorsunuz. Ilık bir banyo yaptırmak, ninni söylemek, uyku arkadaşını yanına vermek gibi.  Daha sonra bebeğinizi karyolasına koyup kendi başına uyuması için yanından ayrılıyorsunuz. Eğer ağlamaya başlarsa 6 aydan küçük bebekler için kucağınıza alıp sırtını hafifçe sıvazlayıp pat pat vurarak “şşşşşş” sesini çıkarıyor ve sakinleştirmeye çalışıyorsunuz. Ağlaması kesildiğinde yerine yatırıyor, tekrar ağlarsa aynı metodu tekrarlıyorsunuz. Ve bu yöntem bebek uyuyana kadar bu şekilde devam ediyor.

Bebeğiniz 6 aydan büyükse kendi başına bağımsız hareket etmeye başlamış demektir. Ayağa kalkıyor, karyolasına tutunup çığlıklar atıyor ve sizinle iletişim kurabiliyordur. Eğer yanına gittiğinizde uyanmışsa onu kucağınıza almadan yavaşça yerine yatırıyorsunuz. Bu dönemde uyumasına yardımcı olabilecek bir uyku arkadaşı edinebilirsiniz. Ayrıca onu rahatlatacak müzikler de işinizi kolaylaştıracaktır. Bu yöntemlerin tümünde unutulmaması gereken bir şey var ki o da tutarlı ve sabırlı olmanız. Çünkü bebekler sizin koyacağınız kurallar çerçevesinde bir düzene alışacaktır. Siz bu metodları sistemli bir şekilde her gün uygulamazsanız bebeğinizin bir uyku düzenine alışması çok zor. Unutmadan bu yöntemi gündüzleri ve geceleri olmak üzere en az iki, üç hafta denemeniz öneriliyor.

Zorlu bir maraton sizi bekliyor. 🙂 Zorlu, ama her anı yüzünüzü gülümsetecek kadar da keyifli bir maraton. Yönteminizi kendiniz belirleyecek sizin ve bebeğinizin rahatı için hangisi uygunsa ona siz karar vereceksiniz. Bazı geceler belki de hiç uyumayacaksınız, yorulacaksınız, kendinizi yetersiz hissettiğiniz dönemler olacak ama bebeğinizin bir gülüşü her şeyi unutturacak size; mutlu olacak, hayatın o doğduktan sonra başladığını ve o nefes aldıkça nefes aldığınızı hissedeceksiniz. Ve şükredeceksiniz.

 

Share
This entry was posted in Blog.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*